Menu

Lurug

Everything Flow

Jak przygotować jajecznicę idealną?

lurug

Kiedy dopadnie cię głód, a czas nie jest twoim sprzymierzeńcem, warto pomyśleć nad przygotowaniem jajecznicy :)

Lata doświadczeń utrwaliły mnie w przekonaniu, że nawet najprostsze jedzenie można przygotować w iście królewskim stylu i co więcej nie będziemy do tego potrzebować ani grama boczku! Tak, tak.. wiem, że niektórzy z was właśnie zaprzestali czytania, jednak mam argumenty przemawiające na moją korzyść i jestem niemal pewien, że na końcu i tak przyznasz mi rację :) Życie.

 

Przedstawmy zatem składniki:

IMG_20150503_0728112

  • Jajka - muszą pochodzić od kur, które prowadzą bezstresowe życie. Oznacza to mniej więcej tyle, że owe kury każdego dnia bujają się po swoim wybiegu, zjadając tylko to co wygrzebią w ziemi, nikt im niczego nie narzuca, a ich jedynym zmartwieniem jest pogoda. Takie jajka na szczęście znajdziesz w każdej wsi więc głowa do góry :) Osobiście na moją jajecznicę zawsze składają się 3 jajka.
  • Szczypiorek - tutaj najważniejszą rolę odgrywa kolor. Jeżeli widzisz, że jest zielony niczym żółw ninja, od razu go sobie odpuść. Musi być jasno-zielony a przy jego krojeniu musisz śmiać się z cebuli. Ilość trudno powiedzieć, na oko ;)
  • Masło - jesteśmy zbyt leniwi i zbyt młodzi aby wiedzieć jak przyrządzić je samodzielnie, więc pozostaje nam to, które mamy w sklepach (82%). Ilość - jedna mała łyżeczka.
  • Sól w ilości dwie szczypty.
  • Pieprz w ilości dwie szczypty. 

 

Proces twórczy:

Jajka najlepiej wrzucić do miseczki i lekko je przemieszać tak aby żółtka ze sobą się połączyły, następnie na nagrzaną patelnię wrzucić masło, poczekać aż się roztopi (nie musi skwierczeć), gdy to nastanie, zmniejszyć ogień z wyczuciem, dodać jajka i zamieszać, następnie dodać sól i pieprz. Teraz wszystko mieszamy nadając jajecznicy odpowiednią konsystencję. Chodzi o to, aby nie ścięła się zbyt szybko. Szczypiorek poza momentem topienia się masła, można dodać kiedy zechcemy. 

Mieszać, mieszać i jeszcze raz mieszać oczekując na swobodne połączenie się tego w jedną całość. Od czasu do czasu zapobiegawczo podrapać trochę patelnię ponieważ spód zacznie przywierać.

Po około kilku minutach idealna jajecznica jest już gotowa. Pamiętaj, że tylko ciepła jest smaczna więc nie czekaj dłużej tylko zacznij jeść :) Najlepiej smakuje ze świeżym pieczywem ale co ja ci będę gadać ;)

Dlaczego nie uwzględniam boczku? Bo znam smak prawdziwych jajek! Tobie też radzę go poznać. 

Enjoy the real taste in life :)

20150503_07.27.05

© Lurug
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci